А.К. Титюк

Жіночий детектив в оцінках літературної критики

Сучасна жіноча проза являє собою новий досвід у розвитку традиційної художньої культури, вона позиціонує себе як незалежне культурне явище, яке підкреслює інший підхід жінки до літературної діяльності. Сучасні вітчизняні критики (Н. Габріелян, Т. Морозова, К. Трофімова та інші) під жіночою прозою розуміють прозу, написану жінками, але при цьому вони прагнуть виявити і змістовне наповнення поняття, пов'язане з проблематикою і поетикою. Як пише І. Савкіна у збірці оповідань «Дружина, яка вміла літати»: «Найцікавіше в жіночій літературі – те, що є тільки в ній і ніде більше: образ жінки, побачений, осмислений і відтворений самою жінкою». Особливу увагу заслуговує такий жанр жіночої літератури, як жіночий детектив.

Першими на арену детективного жанру увійшли письменниці зарубіжних країн. Особливо відзначилися письменниці Великобританії, адже тут творила не тільки королева жіночого детективу Агата Крісті, але й Д. Сейрес, Ф.Д. Джеймс, Дж. Хейер, Н. Марш і десятки інших письменниць. На вітчизняному просторі особливої уваги заслуговують такі письменниці-детективісти, як Олександра Марініна, Марина Сєрова, Ірина Зарубіна, Дар’я Донцова, Тетяна Полякова та інші.

Проблемам детективного жанру у вітчизняній і зарубіжній критиці присвячено велика кількість робіт (Д.Д. Карр, Х. Пірсон, Т. Кейстхен, Г.К. Честертон, Д. Портер, Р. Остін Фрімен, О. Анциферова, І. Бєлозьорова, М. Новікова, С.Бавин та ін.). Натомість відзначимо, що літературно-критичних матеріалів про детективну літературу, написаної жінками, не так багато.

Дослідниця російської масової літератури з Німеччини Біргіт Менцель, особливо виділяючи роль жінки в розвитку традиційного детективного роману, відзначає, що в останнє десятиліття на перший план вийшли автори-жінки, що знаходить «відображення в іншій манері письма, інших рольових прикладах поведінки і моделях дійсності». На наш погляд, досить всеохоплююче визначення специфіки жіночого детективу було запропоновано критиком Тетяною Косигіною в «Книжковому огляді», котра зауважила, що говорячи про жіночий детектив, ми маємо на увазі не тільки і не стільки книги, написані дамами, скільки «свого роду сплав психологічного роману з поліцейським, пригодницького і неодмінно любовним».

Please publish modules in offcanvas position.

Наш сайт валидный CSS . Наш сайт валидный XHTML 1.0 Transitional