М.О. Воробкало

Драматургічні інтерпретації шекспірівського «Гамлета» в літературі другої половини XX – початку XXI століть: Т. Стоппард «Розенкранц та Гільденстерн мертві», Л. Петрушевська «Гамлет. Нульова дія»

Постмодерністська культура висуває ідею деконструкції, демонтажу як основного принципу сучасного мистецтва. Найважливішою рисою постмодерністської поетики визначається інтертекстуальність.

П’єса Т. Стоппарда «Розенкранц і Гiльденстерн мертвi» – це парафраз шекспірівського «Гамлета». Перед нами постає сюжет першоджерела очами двох другорядних персонажів – товаришів Гамлета по університету Розенкранца та Гільденстерна, вони покликані вивідати у Гамлета причину його меланхолії. Стоппард працює у вільному від «Гамлета» просторі, він зображує екзистенціальне життя Розенкранца та Гільденстерна, яке відбувається поза лаштунками дії тексту першоджерела. Гамлет у Стоппарда – антигерой. Розенкранц та Гільденстерн мертві з самого початку, ця думка лунає у назві п’єси. Це духовна смерть, і вони не мають надії на відродження. Стоппард вводить театральність конструкцій в п’єсі, створюючи таким чином «п'єсу в п'єсі», підкреслюючи штучність життя своїх героїв.

П’єса Л. Петрушевської «Гамлет. Нульова дія» також є парафразом трагедії В. Шекспіра.  «Гамлет. Нульова дія» – це трагікомедія, що була створена на основі подій, які відбуваються до початку шекспірівської трагедії. Події твору (як і в п’єсі Стоппарда) розгортаються з точки зору другорядного героя шекспірівської трагедії Фортинбраса. В шекспірівській трагедії Фортинбрас чесний, слушний, з повагою відноситься до принца Гамлета, у Петрушевської він постає політичним інтриганом, який діє сумнівними методами. Головні герої відходять з першого плану, а п'єса будується з діалогів другорядних персонажів. Гамлета вже не хвилює розв'язання життєво важливих питань, він вже не борець, а звичайний обиватель.

Т. Стоппард та Л. Петрушевська переосмислюють шекспірівський сюжет в контексті ХХ століття. В постмодерністській п'єсі на першому плані вже не герої-титани, а «маленькі люди» – розгублені, жалюгідні, нікчемні, але саме вони відіграють важливу роль у політичних інтригах, саме завдяки їм в сучасному світі відбуваються великі зміни.

Please publish modules in offcanvas position.

Наш сайт валидный CSS . Наш сайт валидный XHTML 1.0 Transitional