А.Ю. Лукашов

Аспекти критичного осмислення творчості Хуана Марсе (Іспанія)

Хуан Марсе (1933 р. н.) є одним з найвідоміших сучасних іспанських письменників, володарем сімнадцяти національних і міжнародних премій.

Дві провідні теми, що розглядають критики у Марсе – це протистояння класів, «бідних» та «багатих», та іспанської і каталонської культур (незважаючи на те, що Марсе народився і виріс у Барселоні, у каталономовній родині, усі його книги є написаними іспанською, причому, без будь-яких натяків на політичні погляди самого автора (каталонський сепаратизм або єдність Іспанії).

Селія Ромеро Кастро, досліджуючи творчість письменника, акцентує увагу на тому, що він бере для опису одне й те саме середовище, але йому вдається зробити так, щоб сюжет романів, побудованих на одному каркасі, не повторювався. Також, у її роботах можна зробити висновок, що мова у будь-якому творі Марсе сиґналізує соціальний стан героя, дає зрозуміти міґрант він, чи не міґрант. Проводиться чітке протиставлення: вищі класи – це каталономовна буржуазія, а нижчі – переважно іммігранти, які розмовляють іспанською.

Нур’я Пляса зазначає, що у творах Марсе, таких як , наприклад, «Останні вечори з Терезою», підкреслюється можливість співіснування у регіоні не пов’язаних однією з одною соціальних груп, між якими не відбувається взаємопроникнення.

Уте Гайнеман наголошує на об’єктивності Марсе, який не намагається накинути читачеві одновекторну думку з приводу проблеми взаємодії каталонської та іспанської мов, бо автор висміює як «великодержавний» іспанський, так і націоналізм, притаманний вищим верствам каталонського суспільства.

Видатний російський літературознавець Захарій Плавскін також відмічав велику кількість опозицій, які бачить читач у книгах Марсе. Окрім згаданих вище, Плавскін також звертає увагу на «правда / брехня», « ілюзія / реальність».

Творчість Марсе вивчали і вичають також і інші літературознавці, як іспанські (Анхель Басанта, Хесус Камареро, Хосе Марія Персанч , Жуан Рамон Ресіна , Аліна Ґарсія Санчес ), так і представники інших країн - Aбіґейл Лі Сікс, Кaтрін Крамері, Роузмарі Кларк, Вільям Шерцер.

Please publish modules in offcanvas position.

Наш сайт валидный CSS . Наш сайт валидный XHTML 1.0 Transitional