Бугайова В.О.

Весільна обрядовість Слобожанщини: історичні парадигми буття


Сучасна театральна практика включає в себе широкий спектр художньо-рефлексивної діяльності: театральне мистецтво, театралізовані вистави, видовищно-ігрові форми соціальної активності, тощо. Вона, як активний творчий феномен духовної культури, володіє величезними можливостями культуротворчості, здатністю здійснювати програмований зворотний вплив на життя людини. Однією із основних різновидів видовищно-ігрових форм соціальної активності населення сучасних українців є весільна церемонія.

Весільна обрядовість – один із найстійкіших і найскладніших компонентів традиційно-побутової культури, яскравий показник етнічної ідентичності. У ній простежуються пережитки архаїчних уявлень, соціальних та сімейно-шлюбних відносин, що формувалися в різні історичні епохи. Дослідження  весільного обряду дасть змогу визначити місцеві особливості, місцеву специфіку весільної обрядовості, вирішити проблему її картографування, створять реальну основу для повноцінного осмислення фольклору України і українського театрально-обрядового дійства як загальнонаціональної етнокультурної цілісності в єдності її минулих надбань і новочасного театрального-обрядового процесу.

Процес формування весільного обряду Слобожанщини, як і багатьох інших регіонів, відбувався протягом тривалого часу та сягає глибокої давнини. Традиційний Слобожанський весільний обряд ділиться на три етапи – перед весільний, власне весільний, після весільний, кожен з яких, у свою чергу, складається з певного циклу театралізованих обрядодій. Кожній обрядовій дії, символіці та атрибутиці обряду, визначенню часу його початку, надавалося неабиякого значення.

В сучасній українській весільній обрядовості зберігаються пережитки різних форм сімейного життя. Деякі із них ведуть початок із часів полігамної сім'ї і матріархату. Уже в найдавніші часи предки українців мали моногамну сім'ю і матріархальний устрій. Саме тоді сформувався також в загальних рисах весільний обряд, увібравши в себе ряд пережитків, які обрядовою дією заступали найдавніші реалії (викрадання чи «умикання» молодої, ритуал продажу молодої та ін.).

Сучасне весілля увібрало цілий ряд традицій, повір’їв і забобонів, які трансформувалися та за багато років набули нових якостей. Нинішнє весілля дуже сильно відрізняється від тих, які відбувалися навіть 10 років назад, не кажучи вже про середньовічні весільні обряди. Зараз весілля прийнято святкувати в кафе і ресторанах, а до цього проводяться веселі дівич-вечори і парубочі вечори, на яких збираються найближчі друзі молодих. На той час вже все готово – куплені обручки, замовлений ресторан, вибрані вбрання, запрошені гості. Існують різні сучасні традиції на весіллі. Останнім часом дещо відроджується традиційне весілля. Воно, як і колись, складається з трьох основних циклів, але значно скорочених і трансформованих. Для проводів молодих людей в шлюбне життя запрошуються  професіонали, які зроблять з цієї події справжнє шоу – це і ведучий весільного свята (тамада), хореографи, професійні вокалісти, худоники-декоратори, фотографи, оператори, тощо. Всі ці люди підпорядковуються творчій організації, яка займається підготовкою всього свята.

Please publish modules in offcanvas position.

Наш сайт валидный CSS . Наш сайт валидный XHTML 1.0 Transitional